Jerzy Buzek nagrodził za rozwój
2010-11-18

Wizyta szefa europarlamentu w raciborskiej PWSZ związana była z projektem naukowym ale nawiązał on także do wyborów - Niełatwo jest stanąć przed wyborcami i zdać relację z tego co się robiło - mówił profesor na uczelni. Do zdjęć pozował wspólnie z Mirosławem Lenkiem.

Instytut Studiów Społecznych PWSZ w Raciborzu oraz Instytut Politologii Uniwersytetu Opolskiego zorganizowały sesję kończącą tegoroczną edycję projektu pt.: „Debiut naukowy 2010". Odbyła się ona 19 listopada w auli raciborskiej uczelni. Sesję otworzył rektor dr hab. Michał Szepelawy prof. PWSZ, a recenzję publikacji „Debiut naukowy 2010" wygłosił członek Rady Naukowej projektu „Debiut naukowy 2010" dr hab. Franciszek Szlosek prof. Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

Konkurs na innowacyjny projekt, artykuł czy esej w projekcie "Debiut naukowy 2010" dotyczył w tym roku "Zrównoważonego rozwoju". Projekt został zorganizowany przez raciborskie Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego, we współpracy z Instytutem Studiów Społecznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu oraz z Instytutem Politologii Uniwersytetu Opolskiego. - Celem przedsięwzięcia była wymiana doświadczeń i wzbogacenie wiedzy o różnorodne podejścia teoretyczne, empiryczne i praktyczne i wydanie publikacji - monografii - mówiła dr Teresa Jemczura doc. PWSZ, dyrektor Instytutu Studiów Społecznych.

Spośród 40 prac, które napłynęły z całej Polski na innowacyjny projekt, artykuł, esej pt. „Zrównoważony rozwój", komisja , której przewodniczył prof. dr hab. Jerzy Buzek wyróżniła trzy prace:

- Ewa Szymczyk - PROJEKTOWANIE STRUKTURY MIEJSKIEJ A ROZWÓJ ZRÓWNOWAŻONY - studentka V roku architektury i urbanistyki Politechniki Krakowskiej, która w swojej pracy scharakteryzowała czynniki warunkujące zrównoważony rozwój oraz podała przykłady obrazujące ich związek ze strukturą miasta. Ponadto w oparciu o przykłady miast, projektów, dokumentów i wytycznych dotyczących rozwoju przestrzennego, dokonała analizy, której wynikiem są propozycje możliwe do wykorzystania w planach rewitalizacji miasta Krakowa.

- Zuzanna Wydro - WSPÓLNOTY LOKALNE W PROCESIE STYMULOWANIA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU. STUDIUM PRZYPADKU MIASTA POZNANIA. -studentka V roku Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, która w swoim artykule przedstawia rolę samorządu i społeczności lokalnej w procesie stymulowania zrównoważonego rozwoju miast. Dokonała w nim oceny działalności samorządu miasta Poznania w zakresie zrównoważonego rozwoju.

- Milena Bodych - MIEJSCE ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU W POLSKIM I MIĘDZYNARODOWYM SYSTEMIE PRAWNYM W XX i XXI WIEKU. - studentka prawa i administracji Uniwersytetu Warszawskiego [V rok], która w swojej pracy ukazała różne rozwiązania prawne dotyczące zrównoważonego rozwoju w systemach prawnych obowiązujących na arenach międzynarodowych.


źródło: nowiny.pl foto:nowiny.pl