Ewa Lewandowska z domu Swoboda

„Pamiętaj, że Twój charakter jest Twoim przeznaczeniem” - tego się trzymam…


NAUKA i PRACA

Z wykształcenia jestem magistrem rehabilitacji ruchowej z uprawnieniami pedagogicznymi. W latach 1982 – 1986 studiowałam na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, gdzie uzyskałam też dyplom trenera pływania - aktualnie I klasy.

W 2010 roku ukończyłam studia podyplomowe na Uniwersytecie Śląskim (Wydział Prawa i Administracji) – kierunek – Administracja i Zarządzanie.

Jestem raciborzanką, tu uczęszczałam do „rafakowskiego” przedszkola, później do SP nr 12 (od I do VI klasy). W 1977 roku będąc członkiem Kadry Narodowej w pływaniu zostałam powołana do przez Polski Związek Pływacki, do nowoutworzonej w Raciborzu – pierwszej w Polsce - Szkoły Mistrzostwa Sportowego w pływaniu. Trenerem głównym sztabu szkoleniowego prze IO w Moskwie, został sprowadzony z ówczesnego Związku Radzieckiego – Władimir Mitrofanow. Szkoleniem mojej grupy zajmował się przybyły z Warszawy, nieżyjący już Andrzej Sylwestrowicz.

Po ukończeniu szkoły podstawowej (wówczas ośmioklasowej) naukę kontynuowałam w klasie matematyczno – fizycznej, w II LO w Raciborzu (1978 – 1982). Wśród kolegów z licealnej ławy szkolnej znaleźli się - obecnym wiceprezydent Warszawy – Jacek Wojciechowicz oraz aktualny prezes RAFAMETU z Kuźni Raciborskiej – Longin Wons.

Pracę rozpoczęłam po ukończeniu studiów w 1986 roku, jako nauczycielka – trenerka pływania w raciborskiej SMS, gdzie wychowałam wiele pokoleń medalistów Mistrzostw Polski, wśród których znaleźli się m.in. Tadeusz Mederski, Robert Deeg, Katarzyna Nowak, Luiza Bałdowska, Jacek Grzegorzek, Lech Szulc, Marcin Sroka, Mariusz Piątek, Krzysztof Jakubowski, Natalia Poloczek, Marcin Kaczmarczyk – dziś kardiolog w zabrzańskim Centrum Chorób Serca i wielu innych z całej Polski. W swojej zawodowej karierze wychowałam też uczestniczki Mistrzostw Europy Juniorów – Agatę Pawlisz z Kędzierzyna – Koźla i Katarzynę Nawaryńską z Raciborza, a w triathlonie – Tomasza Brembora i Janka Pacana z Katowic oraz raciborzankę – Kasię Rogacz.

W międzyczasie miałam też przygodę z lokalną rozgłośnią radiową – radiem "Vanessa", z którym współpracowałam jako dziennikarka sportowa.

W latach 1997 – 2002 byłam kierownikiem Ośrodka dla Dzieci Niepełnosprawnych – "Caritas Diecezji Opolskiej", którego działalność współtworzyłam od podstaw. Organizowałam, wraz z pracownikami i dyrekcją Centrum Rehabilitacji, a także gronem pedagogicznym SP nr 15 w Raciborzu - I i kolejne edycje "Integracyjnego Dnia Dziecka".

Aktualnie pracuję w Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu i zarządzam częścią sportową szkoły - pływaniem i triathlonem. Zajmuję się również szkoleniem (w zakresie pływania) zawodników triathlonu - wielu z nich jest lub było członkami Kadry Narodowej Juniorów, medalistami Mistrzostw Polski i Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (Katarzyna Rogacz, Jan Pacan, Robert Niestrój, Karolina Sznabel) oraz uczestnikami Mistrzostwa Europy (K.Rogacz, J.Pacan oraz Tomasz Brembor – aktualnie AWF K-ce). Współpracuję również w zakresie szkolenia zawodników triathlonu z AZS AWF Katowice oraz Polskim Związkiem Triathlonu.


DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA

W latach 1998-2002 byłam członkiem Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miasta w Raciborzu.

W 2006 startowałam w wyborach do Sejmiku Śląskiego z pozycji nr 10 i uzyskując 4980 głosów, w kwietniu 2008 roku zostałam radną III kadencji. Pracowałam w komisjach: Sportu Turystyki i Rekreacji, Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia oraz Rewizyjnej.

Aktualnie jestem radną Sejmiku Śląskiego IV kadencji oraz przewodniczącą Komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji. W wyborach do Sejmiku w 2010 roku otrzymałam ogromny mandat zaufania od wyborców uzyskując 29 157 głosów, który staram się spłacać swoją pracą na rzecz regionu i zaangażowaniem w realizację ważnych projektów, zarówno systemowych, jak i ludzkich. Ponadto uczestniczę w pracach Komisji Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia, Komisji Edukacji, Nauki i Kultury oraz doraźnej Komisji ds. Organizacji Pozarządowych. Przez jakiś czas byłam też członkinią Komisji Współpracy Zagranicznej i Integracji Europejskiej.

Od 2011 roku jestem członkinią Komisji ds. Nauki, Edukacji i Sportu Związku Województw RP, jako reprezentantka województwa śląskiego.

Od 2009 roku uczestniczę w pracach Komisji Szkół Sportowych działającej przy Polskim Związku Pływackim, początkowo jako sekretarz, od roku 2013 jako wiceprzewodnicząca ds. Szkół Mistrzostwa Sportowego.

Jestem również członkinią:
* Rady Fundacji "Funduszu Lokalnego" w Raciborzu
* Klubu Olimpijczyka "Sokół"
* Polskiego Komitetu Zwalczania Raka (koło w Raciborzu)
* Rady Społecznej Szpitala Wojewódzkiego nr 3 w Rybniku
* TKKF "Rafako" (wcześniej wiceprezes)

Byłam wiceprzewodniczącą Rady Rodziców SP 15 w Raciborzu (podczas edukacji moich dzieci w szkole podstawowej).


SPORT W MOIM ŻYCIU
Swoją przygodę ze sportem rozpoczęłam, jako gimnastyczką (bardzo krótko), a następnie pływaczka w klubie sportowym "Victoria" Racibórz. Jako reprezentantka Polski startowałam w Mistrzostwach Europy Juniorów w pływaniu (Florencja - 1978), byłam członkinią Kadry Narodowej, wielokrotną medalistką Mistrzostw Polski oraz rekordzistką Polski w stylu motylkowym. Karierę sportową kontynuowałam w Ratownictwie Wodnym zostając najpierw mistrzynią Polski, a następnie medalistką Mistrzostw Świata w 1981 roku, w Sofii. W 1983 roku startując po raz kolejny w Mistrzostwach Świata w Ratownictwie Wodnym, tym razem w Warszawie – zdobyłam, wraz z koleżankami z drużyny złoty medal MŚ oraz tytuł Mistrzyni Świata.
Za osiągnięcia zostałam uhonorowana medalem Głównego Komitetu Kultury Fizycznej (w 1981 i 1983 roku), a w roku 2013 – srebrnym medalem Zarządu Głównego WOPR – w XXX rocznicę zdobycia mistrzowskiego tytułu i organizacji przez ZG WOPR Mistrzostw Świata w Polsce. Amatorsko grałam też w tenisa ziemnego, posiadam patent płetwonurka, jeżdżę na nartach.


RODZINA
Mama Zdzisława była nauczycielką, tato inżynierem w „Rafako”. Aktualnie obydwoje na emeryturze. Siostra Elżbieta – jest również nauczycielką w raciborskim gimnazjum. Mąż Janusz, z którym w tym roku obchodziliśmy 30-tą rocznicę ślubu, pochodzi z Częstochowy. Od 1995 roku prowadzi własną firmę.
Mamy dwóch dorosłych synów – Michał (27 lat) jest komentatorem tenisa w TVP, Paweł (24 lata) podobnie jak mój mąż prowadzi własną firmę.
Bakcyla sportu zaszczepił nam wszystkim mój tato, który do dziś jest pasjonatem tenisa – do dziś prowadzi zajęcia tenisowe dla młodych adeptów tego pięknego sportu.


CO CENIĘ W ŻYCIU NAJBARDZIEJ?
Rodzinę, na którą zawszę mogę liczyć.


JAKA JESTEM?
Pogodna, szalona, spontaniczna, konsekwentna, wymagająca…


KOCHAM...
Życie (nie zawsze), ludzi (nie wszystkich), zwierzęta (prawie wszystkie…), bliskich…


LUBIĘ
Narty zimą, słońce latem, muzykę, urlop, książki, spacery z psem, tańczyć, śpiewać przy ognisku, kolędować, pływać w morzu i jeziorach, chodzić po górach, jeździć na rowerze, czasami piec i gotować, organizować, zarządzać, działać, pomagać, tworzyć…


Informacja o Ewie Lewandowskiej na stronie Sejmiku dostępna tutaj